Права у сфері освіти цивільних осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їх сімей

Нормативно-правова база:

  • Закон України від 26.01.2022 № 2010-IX «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей».
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 № 975 «Про надання державної цільової підтримки деяким категоріям громадян для здобуття професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
  • постанова  Кабінету  Міністрів  України  від  29  серпня  2018  р.  №  673 «Про затвердження Порядку пільгового кредитування для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти».

Категорія осіб, яка може скористатися державною цільовою підтримкою для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти:

  • особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення;
  • діти осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України;
  • діти осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, які загинули (померли); (у тому числі діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, – до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років)

Види державної цільової підтримки, надається:

  • повна оплата навчання для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти за певним освітньо-кваліфікаційним рівнем (рівнем вищої освіти) – у разі зарахування на місця державного (регіонального) замовлення відповідно до умов та правил прийому;
  • пільгові довгострокові кредити для здобуття професійної (професійно- технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
  • першочергове переведення здобувачів освіти, зарахованих контрактну форму здобуття освіти, на навчання на місцях державного (регіонального) замовлення у державних або комунальних закладах професійної (професійно- технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
  • соціальна стипендія для осіб, які навчаються за державним або регіональним замовленням за денною формою здобуття освіти;
  • безоплатне забезпечення підручниками – за рахунок бібліотечного фонду відповідного закладу освіти;
  • безоплатний доступ до Інтернету, систем баз даних у державних та комунальних закладах освіти;
  • безоплатне проживання в учнівських та студентських гуртожитках або проживання у студентських гуртожитках з пільговою оплатою – для осіб, які навчаються за денною формою здобуття освіти.

Для реалізації права на отримання державної цільової підтримки необхідно особисто подати на ім’я керівника відповідного закладу освіти заяву, складену в довільній формі, із зазначенням конкретних видів державної цільової підтримки, з додаванням:

  • виписки з Єдиного реєстру осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України;
  • свідоцтва про народження дитини (у разі необхідності);
  • свідоцтва про смерть батька (матері), стосовно якого (якої) встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України (у разі необхідності).

Інформуємо! Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини розроблено Дорожню карту про права цивільних осіб, позбавлених особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, зниклих безвісти за особливих обставин, та членів їхніх сімей, у якій прописаний порядок встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та інформація про державну підтримку такої категорії громадян. Ознайомитись з Дорожньою картою можна за посиланням тут.

З метою вивчення практичної реалізації питання реалізації прав у сфері освіти осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей, Секретаріатом Уповноваженого протягом червня-липня 2024 року здійснено дистанційний моніторинг.

Під час моніторингу досліджувалися питання щодо загальної кількості здобувачів освіти з числа осіб такої категорії; кількості тих, які скористались правом на державну цільову підтримку для здобуття освіти, та видів цієї підтримки.

Окремо вивчалось питання щодо обізнаності/поінформованості надавачів освітніх послуг та здобувачів освіти з питання державної підтримки у сфері освіти.

Результати моніторингу базуються на отриманій інформації від 7-ми органів управління освітою обласного рівня (далі – Департаменти) та 5-ти закладів вищої освіти (далі – ЗВО).

Моніторингом встановлено, що наразі серед здобувачів освіти з регіонів (це східні та північні регіони), де проводився моніторинг, наявна незначна кількість здобувачів освіти такої категорії – 20 осіб (0,02%) (18 осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та 2 особи, які належать до членів сімей таких осіб; 19 – учні закладів фахової передвищої освіти, 1 – студент ЗВО).

Кількість осіб, які звернулись до закладів освіти з питання отримання державної підтримки у сфері освіти, менше 1 % від загальної кількості пільговиків. Моніторинг засвідчив, що на відміну від Департаментів, ЗВО мають дуже низький рівень обізнаності/поінформованості з питання державної підтримки у сфері освіти категорії осіб, щодо якої був здійснений моніторинг.

Так, із 5-ти ЗВО лише 1 зазначив про наявність інформації щодо можливості пільгового вступу в розділі «Вступники» та в правилах прийому, а також щодо надання вступникам консультацій.

Також із 12 об’єктів моніторингу лише 3-ма зазначено про наявність методичної підтримки з боку МОН.

Із аналізу наданої інформації об’єктами моніторингу вбачається, що причини такої низької кількості звернень можуть бути обумовлені декількома факторами:

  • серед такої категорії громадян невелика кількість осіб, які здобували (чи здобувають освіту);
  • низька поінформовність, у тому числі надавачів освітніх послуг, щодо наявності державної підтримки у сфері освіти;
  • небажання зазначеної категорії осіб афішувати про себе інформацію щодо факту позбавлення свободи;
  • пільги не суттєві, не вартують часу, витраченого на звернення та оформлення документів;
  • неефективна координація між державними установами, недосконалість нормативно-правової бази.

За результатами проведеного моніторингу надано відповідні рекомендації Міністерству освіти і науки України, Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, а також керівникам департаментів (управлінь) освіти та ЗВО, в яких був проведений моніторинг.

Дорожня карта.pdf

Щорічно 21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи, який пов’язаний з початком двох революцій, коли голоси мільйонів громадян злилися в єдиний голос нації, щоб твердо сказати: «Українці хочуть і будуть жити у вільній демократичній державі». Цьогоріч  День Гідності та Свободи пройшов під гаслом «Вистояли  на Майдані – вистоїмо у війні». З нагоди цієї […]

Днями у м. Південне Одеської області завершився фінал Кубка України серед чоловіків та жінок та всеукраїнський  турнір серед молоді з панкратіону й грепплінгу. До складу команди Сумщини ввійшов керівник фізичного виховання ДПТНЗ «Лебединське вище професійне училище лісового господарства» Мельник Олександр. Так, Олександр у фіналі Кубка України з грепплінгу «Гі» у своїй ваговій категорії виборов «срібло», […]

Ніщо так не об’єднує людей, як біда. Сьогодні вона на всіх одна… Війна… Кожного дня  наша країна втрачає кращих своїх синів та доньок, які захищають нас у війні з російським агресором. Про втрати завжди говорити важко і боляче, але коли із життя ідуть зовсім молоді, то говорити важко і боляче вдвічі. 15 листопада біля стін […]

Ми на нашому сайті використовуємо файли cookie, якщо ви не згодні, щоб ми використовували даний тип файлів, ви повинні відповідним чином встановити налаштування вашого браузера (в такому випадку ми не гарантуємо коректної роботи сайту) або не використовувати наш веб-сайт

x