Тактична медицина: основи

ТАКТИЧНА МЕДИЦИНА МАЄ НАСТУПНЕ ГАСЛО – «ПРАВИЛЬНІ ДІЇ В ПРАВИЛЬНИЙ ЧАС!»

Ранній початок медичної допомоги є  фактором, який значно покращує шанси на виживання та відновлення функцій у пораненого. Тому існує поняття  «золотої години» – час після поранення, протягом якого повинно розпочатись надання кваліфікованої медичної допомоги.

Основними причинами смерті 80-90% поранених стали масивна втрата крові та шок. Пошкодження, які виникають у сучасних збройних протистояннях, значно обмежують час надання домедичної допомоги на полі бою. Смерть настає від декількох десятків секунд до однієї години.

Виділяють три етапи надання допомоги пораненим у військово-польових умовах:

  1. Допомога в «червоній зоні» (англ. Care Under Fire – надання допомоги під вогнем» в зоні обстрілу). Переважно складається з використання джгута і якнайшвидшого переміщення потерпілих у безпечне місце.
  2. Допомога в «жовтій зоні» (англ. Tactical Field Care – «надання допомоги на полі бою / в зоні укриття»). Процедура:
https://sprotyv.mod.gov.ua/storage/2022/03/tac-med_01.png
https://sprotyv.mod.gov.ua/storage/2022/03/tac-med_02.png
  • Оцінити стан пораненого застосовуючи правило C-A-B-C (Критична кровотеча – Дихальні шляхи – Дихання – Циркуляція) і надати пораненому необхідну допомогу. Як варіант можна заповнити адаптований Протокол – картку подібну до рисунку вище, яку заповнює медик або фельдшер при наданні першої медичної допомоги пораненому. Цю картку може заповнити і сам поранений або його побратим.
  • Оглянути пораненого на наявність небезпечних для життя кровотеч.
  • Зробити необхідні заходи для відновлення прохідності дихальних шляхів, включаючи введення носоглоткового повітроводу при необхідності.
  • Обробити будь-які відкриті ушкодження грудної клітини. В разі напруженого пневмотораксу провести декомпресію. 
  • Перевірити стан кровоспинного джгута, якщо він застосовувався. Якщо на етапі надання медичної допомоги в умовах обстрілу ви накладали пораненому джгут для зупинки кровотечі з ран кінцівок, перевірити кровотечу.
  • Оглянути пораненого на наявність незначних кровотеч.
  • Оглянути пораненого на предмет наявності будь-яких необроблених ран на кінцівках, які можуть бути небезпечні для життя, і обробити їх. 
  • Продовжувати обробляти інші травми (накладення шин на переломи, перев’язка інших ран, опіків і т.д.).
  • Ввести знеболюючі та антибіотики, краще з аптечки пораненого якщо має. Не використовувати по можливості свою аптечку, так як вона може знадобитися вам самим.
  • Вживати необхідних заходів для запобігання розвитку шокового стану або надати допомогу при шоку, що вже розвинувся.
  • Передати інформацію про пораненого медикам – військовому парамедику (санітарному інструктору) поблизу, або цивільному лікарю чи фельдшеру, або зателефонувати 103. 
  • Слідкувати за пораненим. Слідкувати за рівнем свідомості кожні 15 хвилин і диханням пораненого. Якщо він у свідомості – розмовляти з ним при можливості – підбадьорити, заспокоїти.
  • Записати дані клінічного огляду, відомості про виконані лікувальні заходи.

3. Допомога під час евакуації в медичні заклади «зеленої зони» (англ. Tactical Evacuation Care) – мобільні польові госпіталі, військові чи цивільні шпиталі, спеціалізовані клініки. Переважно складається в своєчасному супроводі до місця немедичної чи медичної евакуації.

Порядок надання домедичної допомоги при кровотечах:

https://www.facebook.com/okorniychuk/videos/198061995875826

ПРИКЛАДИ ЗУПИНКИ КРОВОТЕЧ:

1. Накладання перев’язувального пакету:

https://www.facebook.com/okorniychuk/videos/337544578309419

2. За допомогою давлячої пов’язки: 

https://www.facebook.com/okorniychuk/videos/803943860564777

3. Накладання турнікету: 

https://www.facebook.com/okorniychuk/videos/999546567637886

https://www.facebook.com/okorniychuk/videos/507895160670937

4. Накладання C.A.T. турнікету – фото

Джгут накладається однією рукою на 5-10 см. вище місця поранення, як правило, в порядку самодопомоги на верхню кінцівку (плече або передпліччя). Накладаючи джгут, здійснювати максимальний тиск до повної зупинки кровотечі.

https://sprotyv.mod.gov.ua/storage/2022/03/c-a-t-combat-application-tourniquet.png

5. Накладання імпровізованого джгута за допомогою ременя складеного у вигляді подвійної петлі:

https://sprotyv.mod.gov.ua/storage/2022/03/tac-med_03.png

28 червня в Україні відзначають 28-у річницю прийняття Конституції. Відомо, що кожна держава має Конституцію. Цей документ є першорядним і найважливішим. З метою формування у здобувачів освіти громадянської свідомості та поваги до Основного Закону правової держави в закладі освіти організована тематична виставка «Основний закон життя», проведені бесіда «Ми – громадяни нашої держави», години спілкування «Конституція […]

на базі 9-ти класів з  отриманням повної загальної середньої освіти та підвищених кваліфікаційних розрядів                                                                термін навчання 3 роки                                                                термін навчання 3,5 роки на базі 11-ти класів з  отриманням  підвищених кваліфікаційних розрядів                                                                термін навчання 1 рік     Зарахування проводиться за результатами співбесіди. До ваших послуг: За довідками звертатися за адресою: 42200 Сумська обл., […]

Здобувачі освіти ДПТНЗ «Лебединське ВПУ лісового господарства» закріпили свої знання та вміння на навчально-виробничій практиці, яка проходила на підприємствах міста та області. Вони мали змогу працювати на новітньому обладнанні, техніці, інструментах, перейняли передовий трудовий досвід працівників сільськогосподарського, лісового господарства, будівництва, сфери громадського харчування та легкої промисловості. В останні дні червня в межах державної кваліфікаційної атестації […]

Ми на нашому сайті використовуємо файли cookie, якщо ви не згодні, щоб ми використовували даний тип файлів, ви повинні відповідним чином встановити налаштування вашого браузера (в такому випадку ми не гарантуємо коректної роботи сайту) або не використовувати наш веб-сайт

x